Ostatnie badanie wykazało, że prawie co dziesiąty Polak (11%) zaciągnął pożyczkę w wysokości 1000-10 000 zł, aby pokryć swoje codzienne wydatki. Wyniki są wynikiem badania przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny, państwową agencję monitorującą gospodarkę. Badanie wykazało również, że 84 proc. Polaków posiada konto bankowe.
11 proc. Polaków zaciągnęło kredyt gotówkowy na 1000-10 000 zł
Polski system finansowy jest zdominowany przez sektor bankowy. Sektor finansowy ma znaczący udział państwa i własność zagraniczną. Kontrolowane przez państwo banki komercyjne stanowią 60% sektora finansowego. Swoją działalność finansują przede wszystkim tanimi depozytami detalicznymi. Rząd ma umiarkowany stosunek długu publicznego do PKB, ale konstytucja ogranicza go do 60 procent.
Banki komercyjne posiadają znaczne rządowe papiery wartościowe, stanowiące ponad 20 pożyczkaplus procent wszystkich aktywów płynnych. Banki komercyjne są silnie powiązane ze sobą poprzez strukturę sieci Apex. W bilansie banku zrzeszającego są jednak słabe obszary, takie jak wysokie wskaźniki kredytów zagrożonych. Jeżeli banki zrzeszające staną w obliczu poważnych trudności, może to pogorszyć sytuację finansową zrzeszonych banków spółdzielczych.
W październiku Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła stopy procentowe z 0,1% do 0,5%. Decyzja ta skróci czas potrzebny do osiągnięcia przez stopę procentową poziomu sprzed pandemii. Może to mieć negatywny wpływ na krajowe portfele kredytowe.
W scenariuszu niekorzystnym polską gospodarkę czeka podwyższona niepewność i zaostrzenie warunków finansowych w gospodarkach systemowych. Może to mieć negatywny wpływ na inwestycje, konsumpcję i perspektywy wzrostu. Scenariusz niekorzystny zakłada również działania protekcjonistyczne w Europie, które mogą podważyć zaufanie inwestorów. System finansowy może być również obciążony z powodu epidemii COVID-19.
Konto bankowe ma 84 proc. Polaków
Poziom wiedzy ekonomicznej wśród Polaków wzrasta. Chociaż nie ma dokładnych danych na temat liczby osób posiadających konto bankowe, 84 procent Polaków ma depozyt w banku, w porównaniu z 70 procentami, którzy mieli konto pięć lat temu.
Na przykład najpopularniejsze dziś w Polsce serwisy e-commerce to wciąż te same, które zdominowały rynek kilka lat temu, a dokładnie to zrobiła pandemia. Pomimo wszystkich ograniczeń związanych z blokadą, handel elektroniczny nie zmieni się w najbliższym czasie i jest prawdopodobne, że e-kupujący w każdym wieku będą nadal korzystać z tych samych platform.
Jeśli chodzi o najważniejsze źródło informacji, Polacy zdają się czerpać z telewizji i internetu. Nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę popularność porównywarek cen, a także cotygodniowych promocji. W rzeczywistości większość respondentów jako źródło swojej wiedzy ekonomicznej podała program telewizyjny „Pokaż mi”.
Na temat najlepszego sposobu na lepsze zrozumienie gospodarki Polacy byli pod wrażeniem wielu różnych źródeł. Na przykład jednej trzeciej respondentów płacono za drobne prace domowe, gdy byli młodzi. Tyle samo osób twierdziło, że to rodzice pomogli im poznać tajniki zarządzania pieniędzmi.